15 1 1 4000 1 https://kadikoykoop.org/en 300

Ayhan Kaleli

Ülkemizde ekolojik şekilde üretilen pirinç bulmak kolay değil. Pirinç tarımında çok fazla pestisit kullanılması ve pirincin genelde yeraltı sularının kirli olduğu ve yoğun tarım yapılan Ergene Havzası ve Kızılırmak Boyu gibi yerlerde üretilmesi, temiz ürün bulunamamasının başlıca sebepleri.


Ayhan Kaleli, coğrafyası zorlu Artvin’in Yusufeli ilçesi Yokuşlu köyünde yaşıyor. Çevredeki üç köyde, toplam 150-200 dekar alanda pirinç ve fasulye yetiştiriyor ve yetiştirenlere yardım ediyor. Yerli atalık tohumla üretim yapıyor. Pirinç 1925’te bölgeye gelmiş. Ayrıca üç değişik türde ispir fasulyesi yetiştiriyor.

 

Bahar ve güz aylarında ekilen tohumlar Çoruh nehrinden gelen suyla, alan sulama yöntemiyle sulanıyor. Üreticimiz zirai kimyasal kullanmak yerine böceklerle ve diğer tarım zararlılarıyla mücadelesinde yabani kuşlardan yardım alıyor. Pirinç Kasım ayında hazır oluyor, taş değirmende işlendikten sonra soğuk hava depolarında saklanıyor. Fasulye ise bozulmaması için varillerin içinde kaya tuzu üzerinde bekletiliyor.

Products

Paylaş:
Kategori:Fasulye, Pirinç
ÖNCEKİ
Gödence Erken Hasat Organik Zeytinyağı
SONRAKİ
Hikmet Babür – Mustafa Aysapar
en_USEnglish