15 1 1 4000 1 https://kadikoykoop.org/en 300

Hopa Çay Kooperatifi

Kooperatif, 1959 yılındaki kuruluşundan bu yana üretici ve tüketicilerin tüketim alanında örgütlenebilmesi niyetiyle çalışıyor.

2009 yılında Artvin’in Hopa ilçesinde bir çay fabrikası alan kooperatif, büyük kısmı özelleştirilmiş olan çay sektöründe üretici ve tüketicilere bir alternatif sunabilmek için, zaman zaman iflasın eşiğine gelse de, vazgeçmeden çalışıyor.

Çay, Mayıs ile Eylül ayları arasında, belli aralıklarla hasat ediliyor, makasla toplanıp çuvallara dolduruluyor ve çuvallar fabrikaya götürüldükten sonraki 24 saat içinde işleniyor.

Beş dönümlük bir arazide bulunan çay fabrikasında 40-50 kişi çalışıyor. Yaş çaylar, ortaklar ve üreticilerden alınıyor. Taban fiyatlar, özelleştirilmiş piyasaya göre değil, üreticilerin emeklerinin karşılığını adil biçimde alabileceği şekilde belirleniyor.

Kooperatif, ürünlerini aracısız ve mümkün olduğunca toplu şekilde tüketiciye ulaştırmayı tercih ediyor. Tüketim kooperatifleriyle çalışan ve dayanışma gösteren kooperatif, kooperatifçiliğe dair iyi örneklerin çoğalması için çalışıyor.

Products

Paylaş:
Kategori:Çay
ÖNCEKİ
Hikmet Babür – Mustafa Aysapar
SONRAKİ
Jade Çiftliği
en_USEnglish