15 1 1 4000 1 https://kadikoykoop.org/en 300

Koçulu Peynircilik

Koçulu Peynircilik; 130 yılı aşkın süredir Kafkasya’nın ve Anadolu’nun kültürel ve biyolojik zenginliklerinden edinilen deneyimler ve bilgi birikimiyle aile geleneği haline gelmiştir.Koçulu Peynircilik 1500 den fazla bitki çeşidine sahip Kars yaylalarından (1800-2600 metre) ve bu yaylalarda beslenen hayvanlardan özenle aldığı ve işlediği eti, sütü, balı ve doğal lezzetleri siz yararlanıcılara sunmaktadır.

koçulu peynircilik kars gravyer peyniri

Tereyağı

Yazın 2.400 metre rakımdaki meralarda 600’den fazla çeşit bitkiyle beslenen Montofon ve Zavot ırkı hayvanların sütlerinden, kışın ise yine bu meralardan toplanıp kurutulan yemlerle beslenen hayvanların sütlerinden elde edilir.

Araziler organik sertifikalı olup, suni gübre kullanılmamaktadır. Kışın da hayvanlara suni yem verilmemektedir.

Tereyağı taze sütlerden alınan kremanın katkı maddesi kullanılmadan, doğrudan yayıklanmasıyla üretilir.

Taze Kaşar

Kars’ın Boğatepe köyünde mera hayvancılığı ve geleneksel üretim yöntemleri kullanılarak hazırlanır. Taze kaşar, yılın her döneminde doğal yemlerle beslenen inek sütüyle yapılır. Süt tadını ve bölgeye özgü bitkilerin aromalarını hissettirir.

Malakan Peyniri

Rus Çarı II. Aleksandr tarafından 1877 sonrası Kars’a yerleştirilen Malakanlar’dan miras kalan iki peynirden biridir. Ekim ile Mart ayları arasındaki dönemde inek sütünden yapılır. Döneme ait sütün özelliklerine uygun işleme biçimiyle üretilmektedir.

Genelde çocukların sevdiği bu peynir ayva ve portakal reçelleriyle ve Kars çiçek balıyla lezzet uyumuna sahiptir.

Ayrıca beyaz şaraba meze olarak sunulabilir.

Kars Gravyer Peyniri

Kars gravyerinin ardında uzun bir tarihsel ve kültürel etkileşim hikâyesi vardır. Kendine has aromaya sahip, sarı renkte, kabuklu, yarı sert ve içinde parlak delikleri olan Kars gravyeri, Anadolu’nun özel peynirlerinden biridir.

Güçlü aromatik tadıyla Avrupa’da dağ peynirleri olarak tanımlanan grupta yer alır.

Mayıs, Haziran, Temmuz aylarında 1.800 metre rakımın üzerindeki yaylalarda mera bitkileriyle beslenen Zavot ve Montofon inek ırklarının taze sütünden yapılır.

Üretiminde sadece süt, şirden maya ve tuz kullanılır.

Eski Kars Kaşarı

1.800-2.600 metre rakımdaki Kars-Ardahan bölgesi, Sibirya, Kafkasya, Anadolu ve İran biyomlarının birleştiği coğrafyada bulunduğu için biyo-çeşitlilik bakımından zengindir.

Eski Kars kaşarı, Nisan-Temmuz döneminde 1.500’den fazla çiçekli bitkinin bulunduğu Kars-Ardahan yaylalarında beslenen yerel hayvan ırklarının sütlerinden üretilir.

Altı ay olgunlaştıktan sonra satışa sunulan eski kaşar peynirinin üretim aşamalarında sadece süt, tuz ve şirden maya kullanılır.

Kars eski kaşarı yumuşak aroması, açık mısır sarısı rengi, yağlı, hoş tadıyla Anadolu’daki diğer kaşarlardan ayrılır.

http://koculupeynircilik.com/

Diğer ürünlerimiz için: https://kadikoykoop.org/urunler/

Diğer üreticilerimiz için: https://kadikoykoop.org/ureticiler/

Paylaş:
ÖNCEKİ
Sındı Kooperatifi
SONRAKİ
Karbon Ayak İzi Nedir?
en_USEnglish