15 1 1 4000 1 https://kadikoykoop.org 300

Hayvansal Ürünler ve Karbon Salınımı

Hayvansal ürünler ve karbon ayak izi arasındaki ilişkiyi  araştırırken karşımıza bir kavram çıkıyor, Onarıcı Tarım. (Orijinal adıyla Regenerative Agriculture)

Bilimsel araştırmalara göre  hayvansal ürünlerin üretiminde çok fazla karbon salımı gerçekleşiyor, karbon ayak izi yüksek.

Onarıcı Tarım ise bize karbon salımının tersine döndürülebileceğini söylüyor; karbon salımından karbon tutumuna bir dönüşüm hem de hayvancılığı da kullanarak. 

 

Onarıcı tarım temel olarak bozulan karbon döngüsünü iyileştirir. Bunu toprağı iyileştirerek, topraktaki organik madde miktarını artırarak yapar, böylelikle toprağın karbon tutma kabiliyetini artırır.

Onarıcı tarım ve bütüncül yönetimde hayvancılık önemli bir yer tutar. Zaten aslında tarımı ve hayvancılığı ayrı ayrı düşünmek pek mümkün değil. Örneğin buğday, arpa, çavdar gibi ürünlerin  hasadından sonra geriye kalan saplar dövülerek saman. Mısır, soya gibi bitkilerin sapları küspe haline getirilerek hayvan yemi olarak kullanılır. Yine hayvanların kapalı alanlara beslendiği kış aylarında dışkıları biriktirilerek tarım alanlarında gübre olarak kullanılabilir. 

Planlanmış bir otlatma yöntemiyle hem kuraklığın, çölleşmenin, sellerin önüne geçilebilir hem de meraların verimliliği artırılabilir. Bu sayede hayvanlar bütün yıl mera otu ve diğer  tarımsal üretimden elde edilen saman, küspe gibi yan ürünlerle beslenebilir. 

 

Onarıcı Tarım, doğaya karşı değil, onun yerine çalışan gıdaları yetiştirmenin bir yoludur

 

Endüstriyel Tarım, Sanayi Devrimi’nin başlangıcından bu yana olağanüstü ilerlemenin gerçekleşmesini sağlasa da, artık istenmeyen sonuçlarının olduğunu biliyoruz. Sanayileşmiş enerji üretiminde olduğu gibi, artık bazı uygulamaların ölçeklendirilmesinin toprağın bozulmasına, üst toprak kaybına, gıda güvenliğine yönelik tehditlere, gıda ve suyun zehirlenmesine ve en acil olarak iklim krizine  yol açtığını biliyoruz.

 

Doğa, hepimizin bildiği gibi, döngü şeklinde sürekli bir yenilenme sistemidir. Su Döngüsü, suyu yüzeyin üstünde, etrafında ve altında hareket ettirmek için buharlaşma, terleme, akış ve yağış gibi işlemleri kullanır. Karbon Döngüsü, karbonu canlılardan atmosfere ve oradan da yeryüzündeki veya topraktaki canlılara taşır.

 

Aslında, fotosentezin kendisi, karbon enerjisini hidrojen ile bağlamak için güneş enerjisini kullanarak, sonuçta karbonu doğanın kullanabileceği toprağa geri getiren ve saklayan CO2 enerjisini kullanarak bunu yapar.

 

Ancak bu sadece toprak sağlıklıysa gerçekleşir ve artık kimyasalların kullanımı, derin toprak işleme ve mono kırpma gibi belirli endüstriyel tarım tekniklerinin doğanın bunu yapma ve atmosferdeki karbonu yakalama yeteneğini bozabileceğini biliyoruz.

 

İyi haber şu ki, Onarıcı Tarım toprak sağlığını iyileştirebilir ve daha sonra tekrar karbonu düşürdüğü için onu sağlıklı tutabilir. Onarıcı Tarım, çiftçileri maliyetlerini düşürürken verim güvenliğini geliştirdikleri için daha karlı hale getirebilir.

 

Basit bir deyişle, sağlıklı toprak karbonu ve su döngülerini daha sağlıklı tutmaya yardımcı olacak, tüm gezegeni daha sağlıklı hale getirecek ve iklim değişikliği tehdidini azaltacaktır.

 

Bu uygulama örnekleri, hayvanların kafeslerde hapis olarak değil açık havada özgürce dolaşarak yaşamalarına ve  doğal ortamlarında otlayarak beslenmelerine olanak sağlasa da suni dölleme vb.  insan müdahalelerinden azade olamamaktadır.

 

Konu hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz. 

 

ANADOLU MERALARI

http://anadolumera.com

POTLAK ONARIM 

https://potlak.org/

REGENERATİON İNTERNATİONAL

https://regenerationinternational.org 

SAVORY İNSTİTUTE

https://savory.global

CARBON UNDERGROUND

https://thecarbonunderground.org

Paylaş:
Kategori:Uncategorized
ÖNCEKİ
Karbon Ayak İzi Nedir?
tr_TRTurkish