15 1 1 4000 1 https://kadikoykoop.org 300

Toplumsal Dayanışma İlkemiz

Kadıköy Kooperatifi’nin temel ilkelerinden biri “Toplumsal Dayanışma” ilişkileri içinde yer almak. Toplumsal dayanışma ile toplumsal yaşamın barındırdığı adaletsizlikler nedeniyle hayatını elverişsiz koşullarda sürdüren canlılar, insanlar ve grupları kooperatifin oluşturduğu çok yönlü ilişkiler çerçevesinde çeşitli biçimlerde destekleyerek daha iyi bir yaşam kurulmasını amaçlıyoruz.

Bu dayanışmayı şu yöntemlerle gerçekleştirmeye çalışıyoruz:

1. Üreticilerle dayanışma rafı:
Kadın kooperatifleri, KHK’lı üreticiler gibi dezavantajlı durumdaki üreticileri desteklemek amacıyla, kooperatifin ürünlerde olmasını istediği kriterlere kısmen uygun olan ürünleri fiyatlarına herhangi bir ek yapmadan dayanışma rafında sunuyoruz.

2. Toplumsal mücadelelerin desteklenmesi:
Kooperatifleşme ve kolektif yaşamı destekleyen demokratik hareketler, gruplar ve hak arayış mücadelelerini daha görünür kılmak ve onların ihtiyaçlarına elden geldiğince yardımcı olmak için çalışıyoruz.

3. Ekolojik mücadelelerin desteklenmesi:
Türkiye ve dünyada kooperatif perspektifine uygun hak arayışları ve çevre mücadeleleri ile dayanışma içinde olmak için çalışıyoruz.

4. Sosyal dayanışma:
Yaşadığımız dünyada türlü nedenlerle yaşam alanları ellerinden alınan ve zorla çalıştırılan canlılar; egemen toplumsal normlar nedeniyle dışlanan ve daraltılmış bir dünyaya sıkıştırılan bireyler; kimliği, cinsel tercihi, inancı ve benzeri nedenlerle ayrımcılığa uğrayan ve daha zor koşullarda yaşamak zorunda bırakılan insanların seslerini duyurmaya ve kooperatif aracılığıyla onlara destek olmaya çalışıyoruz.

5. Ekonomik dayanışma:
Ürünlerin bir kısmının ihtiyaç sahibi mahalleli ile paylaşılması için destekçilerin kooperatiften tedarik ettikleri ürünleri “Askıda Ne Var?” rafında toplayarak dağıtmaya çalışıyoruz.

Tüm bu faaliyetleri kooperatif ürünlerine eklediğimiz %1 oranındaki payları ve kooperatif gönüllülerinin karşıladıkları destekleri biriktirerek yürütüyoruz. Bazen andığımız kişilerle ilgili kurumlarla doğrudan dayanışma ilişkisi yürütüyoruz; bazı uzmanlık gerektiren konularda veya doğrudan ulaşamadığımız durumlarda belirlenen amaç için çalışan kurumlarla dayanışmaya çalışıyoruz. Eğer muhataplarımız uygun görürse bu ilişkilerin çoğalması ve büyümesi amacıyla bunları size duyuruyoruz.

Kolektif bir yaşam için daha fazla dayanışma!

Paylaş:
Kategori:Blog, Genel
ÖNCEKİ
KoopGücü’ne Davet Var!
SONRAKİ
Gödence Erken Hasat Organik Zeytinyağı
tr_TRTurkish